utorok 8. novembra 2011

Veľká Británia a Írsko (Matejčíková L., 4B)

Rozloha: 243 610   km2
Počet obyvateľov: 62 698 362 (2011)
Hlavné mesto: Londýn (8.615 mil)
Forma vlády: konštitučná monarchia
Mena: libra
Susedné štáty: 
Najvyšší bod: Ben Nevis 1 343 m n.m.
Najnižší bod: The Fens -4 m n m
Časti-regióny: Anglicko, Wales, Škótsko, Severné Írsko 
závislé územia Anguilla, Bermudy, Britské teritórium v Indickom oceáne, Britské panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Falklandy, Gibraltar, Montserrat, Pitcairn Islands, Saint Helena, Ascension, and Tristan da Cunha, Južná Georgia a Južné Sandwichove ostrovy, Turks and Caicos Islands
ostrov Man- samostatná korunná dependencia
HDP: 34 800 USD na ob.(2010)

FG charakteristika


Ben Nevis pre turistov známy ako Ben (1343 m.n.m ), nachádza sa v západnom pohorí Grampiany v Škótsku. Najvyššie horstvá sú v Škótsku a Wales, ale nie sú vysoké, pretože ich tvoria staré horniny a sú do značnej miery zarovnané. Hlavnú os Anglicka tvoria Peniny, ku ktorým sa pripájajú kotliny, zarovnané tabule a roviny. Wales a Cornwallský polostrov spestrujú nízke pohoria a povrch Severného Írska tvorí čadičmi budovaná plošina.
Najvýznamnejšie rieky: Temža (340 km), na ktorej leží známy most Tower Bridge, Severn, Humber Clyde, Tweed. Priaznivá poloha ostrovov, zálivy vhodné na vybudovanie prístavov a široké delty riek umožnili, že VB po stáročia kraľovala vo svetovom námornom obchode. Z jazier sú najväčšie Loch Neagh  a Loch Erne, najznámejšie je však Loch Ness.

Obyvateľstvo
Natalita 12,29 na 1000 ob.
mortalita 9.33 na 1000 ob.
Predproduktívna 17.3%
produktívna  66.2 %
poproduktívna 16.5 % (2011)

Národnostné zloženie: 78 % Angličnia, 10 % Škóti, 4 % Íri, 4 % Walesania, 1 % Indovia, 3 % iní.
Vierovyznanie (2001)


57 % anglikánske, 13 % rímskokatolícke, 7 % presbyteriánske, 4 % metodistické, 6 % iné kresťanské, 9 % bez vyznania a 4 % iné

Urbanizácia 80%
Londýn, Birmingham (2.296 mil); Manchester (2.247 mil); Západný Yorkshire (1.541 mil); Glasgow (1.166 mil(2009)


Hospodárstvo


Priemysel: strojárstvo- výroba automobilov ( Rols- Royce, Jaguar a i ), lodí, lietadiel, rôznych strojov a zariadení
Tiež významnými sú potravinarsky, chemický a hutnícky priemysel
Birmingham- významné priemyselné, obchodné a dopravné stredisko. Leží uprostred Čierneho kraja (Black Country), nazvaného podľa veľmi znečistenej priemyselnej oblasti, V meste a jeho okolí sú umiestnené automobilky: Triumph, Jaguar, Daimler, Austin, MG, Rover a závody najväčších elektrotechnických firiem Británie. Mesto je tiež známe výrobou najobľúbenejšej anglickej čokolády Cadbury.
Glasgow je 3. najväčšie mesto, ktoré má viac ako 1 milión obyvateľov. Nachádza sa na juhozápade Škótska po oboch brehoch rieky Clyde. Je tu koncentrovaný ťažký priemysel: výroba stavebných dielcov, lodiarenský priemysel (práve tu bol skonštruovaný a začal svoju plavbu Titanic) a tiež ľahký priemysel: textilný, odevný a tabakový.
Leeds- možno tu nájsť obrovské oceliarske závody.
Sheffield mesto ocele a zbrojárskeho priemyslu 
Liverpool  patrí k najväčším britským prístavom na rieke Mersey, je charakteristické lodiarskym, strojárskym a elektrotechnickým priemyslom.
Manchester -najväčšie stredisko textilného priemyslu, rozvinuté strojárstvo, elektrotechnika a farmácia. (http://referaty.atlas.sk/prirodne_vedy/geografia/1787/?page=2)
Poľnohospodárstvo: pestuje sa ovocie, zelenina, zemiaky, jačmeň, raž, chmeľ, cukrová repa, chov dobytka, koní, ošípaných, oviec
Nerastné suroviny: veľké zásoby ropy a zemného plynu v Severnom mori, čierne a hnedé uhlie, železná ruda a neželezné kovy ako hlinník, meď, olovo a iné.

Kultúra
Pamiatky: prehistorického charakteru ako Stonehenge a Avebury,  pamiatky z doby rímskej (Hadriánov múr), z doby románskej, gotickej, renesančnej a barokovej. 
Múzeá a galérie: v Anglicku je ich asi 1000. Najrozsiahlejšie umelecké, archeologické, vedecké, historické a ďalšie zbierky sú sústredené v múzeách a v galériách v Londýne. Patria k nim: Britské múzeum, kde sú umiestnené archeologické a etnografické zbierky z celého sveta, Národná galéria, v ktorej sú sústredené maľby európskych majstrov, Tate Gallery, so zbierkou umenia od 18. stor. po súčasnosť, Národná portrétová galéria, Múzeum filmu, Britské prírodovedné múzeum, Múzeum numizmatiky, Viktoriino a Albertovo múzeum, Škótske národné múzeum v Edinburgu a mnoho ďalších. 
Jedlá: fish and chips


Írsko
Rozloha: 70 273   km2


Počet obyvateľov: 4 670 976 (2011)

Hlavné mesto : Dublin (1,084 mil)

Forma vlády: republika
Mena: euro
Susedné štáty: 

Najvyšší bod: Carrauntoohil 1038 m
Najnižší bod: Atlantický oceán 0 m n m
Časti-regióny: 29"okresov" a 5 miest
HDP: 37 300 USD na ob.(2010)

FG charakteristika
Asi 80% povrchu Írska vyplňuje mierne zvlnená nížina, z jej vápencového podložia sa zdvíhajú s relatívne veľkým prevýšením vrchy, ktoré sú 500 – 900 metrov vysoké. Plochou najväčšie pohorie je Wicklow južne od Dublinu a Macgillicuddyś Reeks s najväčšou horou Írska prevyšujúcou 1000 metrov na juhozápade.
Najvýznamnejšie rieky: Shannon ( 370 km ) a Barrow. Írska republika je bohatá na rieky a jazerá. Vďaka výdatným a rovnomerným zrážkam je v nich dostatok vody po celý rok. Väčšina z veľkého množstva jazier v Írskej republike je ľadovcového pôvodu. K najväčším patrí Lough Allen, Lough Derg a Lough Ree. Ďalej sú to Lough Ennel, Lough Mask a Lough Corrib.
Obyvateľstvo
Natalita 16,1 na 1000 ob.
mortalita 6,34 na 1000 ob.

Predproduktívna 21,1%
produktívna  67,3 %
poproduktívna 11,6 (2011)Národnostné zloženie: 99% Íri, 1% iníVierovyznanie: katolícke 93 %, anglikánske 3%

Urbanizácia 62%
Dublin, Cork, Limerick, Galway

Hospodárstvo

Nerastné zdroje:  nie sú veľké. Ťaží sa sádrovec, rudy zinku, olova a striebra. Hlavný zdroj paliva, rašelina, má obmedzené priemyselné využitie. Rieky ako Shannon a Erne však umožňujú výrobu elektrickej energie vo vodných elektrárňach. V posledných rokoch sa rozvíja ťažba zemného plynu z šelfu Írskeho mora.
Poľnohospodárstvo: prevláda živočíšna výroba. Chov hovädzieho dobytka a oviec. Pestuje sa najme ľan a zemiaky a zriedka obilie.
Priemysel:  väčšinou potravinársky (liehovary, mliekárne a najmä mäsové závody). textilný priemysel a ľahké strojárstvo. Veľké hydroelektrárne vyrábajú množstvo elektrickej energie 


Kultúra
http://www.discoverireland.sk/index.jsp?p=474&n=492
hudobná skupina U2
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára